MUZSIKÁS Macar Halk Müziği Topluluğu / Törökül a MUZSIKÁS Együttesről


Decemberben Törökországban koncertezik a Muzsikás együttes. Az alábbiakban törökül olvashattok róluk egy kis összefoglalót Ali Kemal Alpay fordításában.

Képek forrása: az együttes web oldala és Facebook oldala.

10306381_10152462758621440_3968406124432787032_n

MUZSIKÁS

Macar Halk Müziği Topluluğu

Kuruluşunun 40. yıldönümünü yakın geçmişte kutlayan Muzsikás Topluluğu hem Macaristan’da hem de yurtdışında tanınan ve sevilen bir müzik ekibidir. Halk müziği ve dünya müzik festivallerinin yanı sıra klasik müzik, alternatif müzik, jazz vs. çok geniş bir yelpazede performanslarını icra etmektedir.

img003 img008

Topluluk, Macar halk müziğini bağımsız, diğer tüm sanat türleriyle eş değerde müzik stili olarak ilk defa kabul ettirdi. Londra’da Royal Festival Hall veya Queen Elisabeth Hall, Paris’te Théatre de la Ville veya Cité de la Music, Roma’da Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Amsterdam’da Concertgebouw, New York’ta ise Carnegie Hall gibi dünyanın en önemli konser salonlarında konserler vermektedir. İngiliz-ABD firması RYKODISC tarafından çıkarılan CD’leri dünyanın her yerinde müzik marketlere sunulmaktadır.

Muzsikás, yirminci yüzyıl Macar klasik müziğini ve geleneksel halk müziğini harmanlamayı başarmıştır. Macaristan’da ve yurtdışında ünlü solistlerle (Alaxander Balanescu, Roel Dieltiens, Jenő Jandó, Levente Kende, András Keller), oda müziği topluluklarıyla (Takács, Keller, Bartók Yaylı Dörtlüsü), korolarla ve senfoni orkestraları ile (Danubia Orkestrası, BBC İskoç Senfoni Orkestrası, London Sinfonietta) sahne almaktadır.

Çok sayıda ödüle layık görülen Muzsikás, “Macar Sanatı İçin Ödülü”, “Ferenc Liszt Ödülü”, “Macar Mirası Ödülü”, “Kossuth Ödülü” ve “Prima Primissima Ödülü” sahibidir. Topluluk, 2008’de Avrupalı orkestra olarak en önemli uluslararası müzik ödülü “WOMEX Ödülü” ile de takdir edilmiştir.

img013 img015 img010

Szerinted? Szólj hozzá Te is!

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s