Alapfokú török nyelvvizsga feladatok 02


Sziasztok, kedves törökül tanulók! Ma egy újabb alapfokú próba-nyelvvizsgával foglak benneteket megörvendeztetni; úgy sejtem, hogy ezt már nagyon vártátok.
Azoknak, akiknek az első feladatlap nem sikerült olyan jól, mint azt vártak volna, azt üzenem, hogy ne keseredjenek el. Ha a „Gyakorlat teszi a mestert” mondás nem lenne igaz, nem is csépelnénk el annyira. Legyetek szorgosak és kitartóak, a nyelvtanulásba fektetett munka mindig meghozza a gyümölcsét. A haladóknak nemsokára középfokú feladatokkal (is) fogok kedveskedni, csak győzzék azt kivárni.
Az olvasmányos feladatok megoldásait itt megtalálod!
A kép forrása: Elife student blog.

OKUMA

Sınav süresi: 60 dakika
Sözlük kullanmayın!

1. Feladat

Lütfen metni okuyun. Aşağıdaki kutuda verilen kelimelerle boşlukları tamamlayınız.

Bu sabah (1)……………. çok mutluydum. Çünkü çok güzel bir rüya gördüm. Telefonu (2)……………. annemi aradım. Rüyamı ona anlattım. Annem: “Misafir gelecek.” dedi. Rüyamı arkadaşım Selin’e de (3)……………. karar verdim. Selin evdeydi. Selin pek evde (4)……………. hoşlanmaz, şaşırdım. Selin de beni (5)……………. istemiş. Çünkü bana bir sürprizi varmış. İki saat sonra Selin üniversiteden eski bir arkadaşımla bize geldi. İşte o zaman çok şaşırdım.

01. a.) rüyamda b.) telefonda c.) uyandığım zaman d.) uyuduğum zaman
02. a.) alıp b.) almakta c.) almaya d.) almadan
03. a.) anlatarak b.) anlatmayıp c.) anlatıp d.) anlatmaya
04. a.) durmayıp b.) durup c.) durmaktan d.) durarak
05. a.) aramak b.) aramadan c.) arayıp d.) arayarak

2. Feladat

Lütfen aşağıdaki metni okuyunuz. Metne göre aşağıdakilerden doğru olan seçeneği işaretleyiniz.

Eşim her zaman benim tembelliğimden ve kendisine yardım etmememden yakınır. Her zaman bana, işten eve döndükten sonra elbiselerimi askıya asmamı söyler. Mutfağa girdiğimde salatayı yapmamı ister. Kısaca ona yardım etmemi isteyip durur. Geçen hafta sonunda birkaç arkadaş bize misafirliğe gelmek istediklerini söylediler. Tabii eşim Aslı her zamanki gibi misafir gelmeden önce bütün evi temizlemeye başladı. Ben “Aslıcığım, misafirlerimiz salonda oturacaklar, niçin bütün evi temizliyorsun?” diye sordum. Eşim Aslı susmamı istedi. Ben de ona biraz yardım edeyim dedim. Mobilyaların tozunu aldıktan sonra büyük bir hızla yan odaya geçtiğimde eşimin yerleri silmek için kullandığı kovayı görmedim ve çarptım. Kovadaki kirli suyu halının üzerine döktüm ve misafirler gelmeden önce böyle bir kazayla halı berbat oldu. Eşim bu olaydan sonra bana bir daha iş yaptırmadı. Sizce bu işe en çok kim sevinmiş olabilir?

06. Aslı evin ……………. temizliyor.

a. her tarafını
b. salonu
c. mutfağını
d. mobilyalaını

07. Kovaya çarptım ve ……………. kirlettim.

a. koltuğu
b. halıyı
c. mutfağı
d. paspası

08. Eşim bu olaydan sonra ……………. .

a. bana küstü
b. benimle konuşmadı
c. benden iş istemedi
d. bana güldü

3. Feladat

Lütfen aşağıdaki paragrafları okuyunuz ve metin başlığıyla ilgili doğru seçeneği işaretleyiniz.

09) Başlık: …………….

Dünyanın her yerinde herkes genellikle çalışkan insanları sever. Anne ve babalar çalışkan çocuklarından, öğretmenlerden çalışkan öğrencilerden, patronlar da çalışkan elemanlardan hoşlanırlar. Acaba herkes durmadan çalışmayı sever mi? Elbette çalışmak çok iyi, çok faydalı bir şeydir, ama durup dinlenmeden gece gündüz çalışmak da insanı sağlıksız yapar. Bazen insanlar hiçbir şey yapmak istemez, boş boş oturur ve bütün gün televizyon seyreder.

10) Başlık: …………….

Bazı insanlar şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak, sakin bir kasabada ya da köyde bahçe işleriyle ilgilenmek isterler. Bu insanları, çevresinde kalabalık yerine ağaçları, çiçekleri ve sevimli hayvanları görmek mutlu eder. Onlar için doğa içinde bir yaşam çok önemlidir.

11) Başlık: …………….

Ben her olumsuz olayda iyi bir taraf ararım. Geçen gün cüzdanımı kaybettim. Önce çok üzüldüm. İş yerinde arkadaşlarıma bu olayı anlattım. Öğle tatilinde bir arkadaşım beni sessizce yanına çağırdı ve “Şirkette hepimiz senin için para topladık. Çok fazla değil ama umarım sana yardım eder.” dedi. O anda üzüntümü bir kenara bıraktım ve “Benim ne kadar çok ve iyi arkadaşlarım var.” diye düşündüm.

12) Başlık: …………….

Ayşe o gün yataktan kalkamadı. Hiç keyfi yoktu. Başında korkunç bir ağrı vardı. O gün okula gidemedi. Annesi ona sıcak bir çorba pişirdi. Ayşe’nin ateşi çok yüksekti. Bu nedenle annesi doktor çağırdı. Doktor ona ilaç verdi. Ayşe o gün ilaçlarını içti ve bütün gün uyudu. Ertesi gün uyandı. Artık çok iyiydi!

a) Hastalık
b) Tembellik
c) Doğal hayat
d) İyimser olmak

4. Feladat

Lütfen aşağıdaki metni okunuz. Metne göre seçeneklerden doğruları (D), yanlışları (Y) ile işaretleyiniz.

Geçen hafta sonu eşimle bir yerlere kaçmaya karar verdik. Çünkü ikimiz de çok çalıştık ve yorulduk. Her gün aynı binaları, aynı yolları, aynı insanları görmekten bıktık. Çocukları anneme bıraktım. Eşimle Cumartesi sabahı erkenden kalkarak, şehirden uzak, yüksekçe bir yerde, Abant’a güneşin doğuşunu seyretmek için evden ayrıldık. Akşama kadar hiç kimseyle konuşmadan sadece birbirimizle konuşmak eşimle beni mutlu etmeye yetti.

13. Onlar tatil sabahı erkenden yola çıktılar. (__)
14. Onların günlük hayatı çok monoton. (__)
15. Onlar şehirden uzaklaşıp dinlenmek istediler. (__)
16. Çocuklar da tatile gittiler. (__)
17. Onlar bu gezide baş başa vakit geçirdiler. (__)

YAZMA

Sınav süresi: 60 dakika
Sözlük kullanmayın!

Uzak bir şehirde, yabancı insanlar içinde, tanımadığım bir kişinin yanından geçerken, senin dilinden birkaç kelime söylemesini isteyip ona baktığında ve kendi dilinde birkaç kelimeyi ondan duyduğunda ruhunun seni ona doğru ittiğini anlayacaksın.
Vatan sevgisini işte o zaman anlayacak ve derinden hissedeceksin.

Lütfen yazının devamını siz yazın (en az yarım sayfa). Siz de kendi ülkenizi ve şehrinizi anlatınız.

Alapfokú török nyelvvizsga feladatok 02” bejegyzéshez ozzászólás

  1. 21 ponttal (a 25-bol) atmentem volna a vizsgan? Nekem az elso feladat tunt egy kicsit nehezebbnek (en meg a Yeni hitit1nel tartok), de erdekes.

Szerinted? Szólj hozzá Te is!

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s