Alapfokú török nyelvvizsga feladatok 01


Az Ankarai Egyetem alapfokú török nyelvvizsgájára készülve ilyen és ehhez hasonló feladatlapokkal dolgoztunk. Az itteni vizsga egyébként 5 részből áll (hallgatásos teszt, szövegértéses feladatok, párbeszéd, monológ és fogalmazás), amik alatt sajnos nem lehet szótárt használni. Tedd próbára a tudásodat te is! Az olvasmányos feladatok megoldásai két hét múlva fognak napvilágot látni, addig is jó tanulást mindenkinek!

OKUMA

Sınav süresi: 60 dakika
Sözlük kullanmayın!

1. Feladat

Lütfen metni okuyun. Aşağıda verilen kelimelerle boşlukları tamamlayınız.

Sinem annesinin doğum günü için bir pasta (a)……………. karar verdi. Dersten çıktıktan sonra markete gidip alış veriş yaptı. Birçok şey aldı. Bunları tek başına (b)……………. çalıştı, ama başaramadı. Cep telefonuyla ağabeyini arayıp yardım (c)……………. istedi. “Elimdekiler çok ağır. Buraya (ç)……………. ve bana yardim (d)……………. fayda var, bunları tek başıma taşıyamayacağım.” dedi. Ağabeyi “Sinemciğim biraz sonra bir ameliyata gideceğim, bu işi kendi başına (e)……………. dene.” dedi. Sinem biraz üzüldü. Bir taksi çağırdı. Taksici de ona yardım etti. Sonunda her şeyi eve götürdü. Sinem akşam için çok güzel bir pasta yaptı ve annesine bir de sürpriz hazırladı.

01. gelmende
02. taşımaya
03. yapmayı
04. etmesini
05. yapmaya
06. etmende

2. Feladat

Lütfen metni okuduktan sonra metin ile ilgili soruları yanıtlayın.

DEPRESYON VE ÇIKOLATA

Depresyon çağımızın hastalığıdır. İnsanlar hiç fark etmeden depresyona girebilir. Stres, yorgunluk, mutsuzluk ve bunun gibi ruhsal rahatsızlıklar depresyonun sebepleridir. Çikolata da tatlı bir yiyecektir. Şimdi bu ikisinin birbiriyle ne ilgisi olduğunu düşünüyoruz. Hemen açıklayalım: Uzmanlar depresyonun tedavisi için çikolatayı öneriyorlar. Herkes çikolatayı sever ve zevkle yer; işte biz çikolatayı zevkle yerken beynimizde bazı hormonlarla insanı sakinleştirip rahatlatarak mutluluk ve huzur veriyor. Doktorlar çikolatanın kokusunun bile insanları sakinleştirdiğini söylüyorlar. Onlara göre daha çok acı çikolata yenmeli. Çünkü acı çikolata protein, yağ magnezyum, minareler, B grubu vitaminler yönünden sütlü çikolatadan daha zengin. Oysa anneler çocuklarının dişlerinin çürümesinden korkarlar. Dişlerimizi düzenli fırçalayalım, yoksa her şekerli yiyecek gibi çikolata da ağız sağlığımıza zarar verebilir. Çikolatanın alerji yaptığını söylerler. Gerçekte alerjinin nedeni çikolata değil, çikolatanın içindeki kimyasal maddedir.

Doktorlar kaliteli çikolata yemenin hem ruh hem de vücut sağlığına iyi geleceğini söylüyorlar. Yine de şunu unutmamak gerekir; her şeyin fazlası gibi çikolatanın fazlası da zararlıdır.

Yukarıda okuduğunuz metne göre kutudaki kelimelerle tamamlayın.

   a.) acı çikolata    b.) depresyondan    c.) sağlık için    ç.) hastalıklara
   d.) hormonları    e.) hastalığı    f.) sağlığa    g.) acı çikolata

07. ………………, uzmanlara göre sütlü çikolatadan daha etkilidir.
08. Çikolatanın içindeki kimyasal maddeler ……………… sebep olmaktadır.
09. Çikolata beyindeki ……………… harekete geçirmektedir.
10. Uzmanlar çikolatayı ……………… tavsiye ediyorlar.

3. Feladat

Lütfen aşağıdaki metni okuduktan sonra metin ile soruları yanıtlayın.

ALKOL VE SAĞLIĞIMIZ

Alkol insan vücudu için zehir gibidir. Alkolün sürekli kullanımı hem alışkanlık yapar hem de insanda daha çok alkol içme isteği uyandırır. Alkolik insan gece gündüz alkol içmek ister. Onun için zaman ve yer önemli değildir. Yüksek dozlu alkol 6-8 saat sonra mide bulantısı, kusma, titreme, terleme gibi rahatsızlıklara neden olur. Kalbe ve karaciğere zarar verir, vücutta vitamin eksikliğine neden olur. İnsanlar alkolü genellikle sigarayla beraber alırlar. Bu da kanser riskini artırır. Alkol ve sigara hamile kadınlara, özellikle bebeğe doğrudan etki yapar. Çocuklar üzerinde kalıcı kötü sonuçlar verir. Alkol bağımlısı annelerin bebekleri çoğunlukla zayıf, hastalıklı olarak dünyaya gelir.  İleri yaşlarda bu çocuklar uykusuzluk çeker, devamlı kusar, hatta kalp ve solunum hastası olurlar.

Araştırmalara göre sigara ve alkol kullanımı yüzünden gelecekte dünyamızda sağlıklı insan nesli kalmayacak. Herkes alkolün zararlarını biliyor ama ne yazık ki alkol kullanımı günden güne artıyor. Son yıllarda özellikle kadın ve gençler arasında alkol kullanımı artmıştır. Bu konuyla ilgili olarak radyo televizyon gibi medya araçlarını kullanarak çeşitli programlarla alkol ve sigaranın zararlarını anlatmak gerekir. Alkol sadece insanın sağlığı için değil ekonomi için de zararlıdır. Sağlıklı bir toplum için gençlerin alkol kullanımı durdurmak gerek. Bu konuda medyanın yanı sıra ailelerle de önemli görevler düşüyor. Aileler çocuklarını alkolün zararları konusunda bilgilendirirse, bilinçli gençler yetişir. Bu da sağlıklı, bilinçli toplum demektir.

Aşağıdakilerden hangisiyle tümceyi tamamlayamazsınız.

11. Alkol …

a.) sigarayla birlikte çok tehlikelidir.
b.) radyo ve televizyon aracığıyla duyurulmaktadır.
c.) insanın hem sağlığı hem de ekonomisi için zararlıdır.
d.) 6-8 saat sonra mide bulantısı, kusma, titreme, terleme gibi rahatsızlıklara neden olur.

12. Alkol kullanımı, …

a.) sadece sağlığa zarar vermez, ekonomiye de zarar verir.
b.) kadınlar ve gençler arasında yaygındır.
c.) özellikle kalbe zarar verir.
d.) bilinçli, sağlıklı toplumlar meydana getirir.

Aşağıdaki tümcelerden doğru olanları “D”, yanlışları “Y” ile işaretleyiniz.

13. Sürekli alkol kullanmak, alışkanlık yapmaz ancak daha çok alkol içme isteğine sebep olur. (__)
14. Sigara ve alkol kullanımı yüzünden gelecekte hastalıklı bir nesil ortaya çıkabilir. (__)
15. Alkol ve sigara hamilelerde bebeği doğrudan etkiler. (__)

KARŞILIKLI KONUŞMA

Sınav süresi: 30 dakika
Sözlük kullanmayın!

Hemen hemen her ailenin en büyük problemlerinden biri de ev sahibi olmaktır. Evliliğin ilk yıllarında evli çiftler genellikle ev almak için para biriktirmeye başlarlar. Şehir merkezindeki evler daha pahalıdır. Şehir dışında oturmayı ise herkes tercih etmez. Bazı insanlar şanslıdır. Çünkü ailelerinin durumu iyidir.

Lütfen konuşurken aşağıdaki yönergelere dikkat ediniz.

  • Sizin ya da ailenizin kendinize ait eviniz var mi?
  • Nasıl aldınız?
  • Eviniz şehir merkezinde mi?
  • Sizin çok paranız olsa nasıl bir ev almak isterseniz?

YAZMA

Sınav süresi: 60 dakika
Sözlük kullanmayın!

İlhan bir turist rehberidir. İstanbul’da rehberlik yapmaktadır. İlhan işini çok seviyor. Hem yeni insanlar hem de yeni kültürler tanıyor. İlhan bu yıl yüksek lisans yapmayı düşünüyor ama bu iş biraz zor …

Lütfen yazının devamını getirin (en az yarım sayfa).

Sizce İlhan hangi bölümde yüksek lisans yapacak? Nasıl zorluklarla karşılaşacak? Siz hangi mesleği seçtiniz veya seçmek istiyorsunuz? Niçin?

Alapfokú török nyelvvizsga feladatok 01” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Milyen szép nevek sorakoznak itt: Nushe! Szamóca! Lillácska!
    Nagyon szívesen, máskor is! 🙂

    UI: Volt egy elírás a “karşılıklı konuşma” részben, utólag javítottam.

  2. Ez jó, gyorsan meg is csináltam, egy kérdés: a nyelvizsgát , ha megcsinálom, az mire jó? Ok, ok, tök jó érzés megcsinálni, nyelvtanárként ezt értem, de lehet használni is valamire?

Szerinted? Szólj hozzá Te is!

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s